Egypt – cestovní informace

Arabská republika Egypt se rozkládá na řece Nil, v severovýchodní Africe a malou částí leží také v Asii. Jejím západním sousedem je Líbye, na jihu sousedí se Súdánem a na severovýchodě má egypt společnou hranici s Izraelem. Sever Egypta je omýván vodami Středozemního moře a východ mořem Rudým. Egypt je všeobecně považován za kulturníě a politicky důležitý stát Středního východu.

Egypt je světově proslulý především díky místním archeologickým nálezům starověké civilizace a několika světově proslulým monumentům jako je kupříkladu Velká Sfinga, pyramidy v Gíze, starověké město Luxor, chrámový komplex Karnak nebo Údolí králů.

|

Hlavní turistická sezona probíhá v Egyptě po celý rok, ale největší nápor turistů zde bývá v období mezi měsíci říjen a duben. Jeden z důvodů proč navštívit Egypt v tomto období je, že zde není takové horko jako v letních měsících, kdy se zde teploty vyšplhají až k 50°C. Nejen že je zde v zimě příjemné klima, ale pro teplokrevné středoevropany je příjemné odskočit si ze sněhových vánic k moři o teplotě takřka 24°C. Na straně druhé, komu nevadí vysoké letní teploty může využít cenově výhodných nabídek cestovních kanceláří, které poskytují v tomto období slevy.

Víza a celní předpisy

Egyptská arabská republika vžaduje pro vstup na své území plátné vízum a pas s dobou platnosti alespoň šest měsíců. Vízum pro vstup do EAR si občané ČR mohou vyjednat na egyptském velvyslanectví v Praze, a nebo až na letištích či v přístavech Egypta. Obecně je ale lepší mít u sebe platné vízum již při odjezdu z vlasti, protože vízum bývá vyžadováno již při vstupu na palubu letadla. Za vystavení víza pro vstup na území Egypta, které platí tři měsíce a 30.dní po vstupu na území Egypta se platí cca 700,-kč.

Občané České republiky nemusejí svůj pobyt hlásit egyptským úřadům, jako je tomu u jiných států.

Adresa velvyslanectví Egyptské arabské republiky

Pelléova 14, Bubeneč – Praha 6, 160 00

tel. 224 311 506 ; fax: 224 311 157

Celní předpisy

Do Egypta je zakázán dovoz jídla, pornografie, alkoholu a samozřejmě i zbraní nebo drog. Velké množství léků a jiných podpůrných prostředků je podrobeno režimu přísné kontroly a to hlavně pokud jde o jejich vývoz z Egypta. Vývoz památek a zlata v nezpracované podobě je přísně zakázán a tvrdě trestán. V Egyptě jsou velice přísné postihy za přechovávání nebo dokonce prodej drog a tresty se zde pohybují v řádově desítkách let ve vězení či dokonce trest smrti.

Měna

Egyptská libra – 1 EGP=100 piastrů je zákonným platidlem v malebném afrického státu Egypt. Výraz libra se v u Egyptské měny, podobně jako u mnoha dalších dochoval z dob britského impéria. Egyptskou librou můžete též platit na území Gazy, kde je platným zákonným platidlem izraelský šekel.

V Egyptské arabské republice v podstatě neexistuje žádný institut povinné směny valut, ale rozhodně se nedoporučuje měnit peníze na ulici, potažmo na černém trhu. V Egyptě najdete velké množství míst kde si můžete valuty směnit (banky, soukromé směnárny nebo v mezinárodních hotelech).

Bezpečnost – ženy

Budete-li do Egypta cestovat s přítelem či kamarádem, pak je rozhodně lepší hrát zamilovaný pár. Egypští muži si pak nic nedovolí – pouze partnerovi složí poklonu a pochválí krásu a půvab ženy, protože v arabských zemích je jakým si hlavním posláním života, a to založit rodinu.

Pokud však máte v plánu vycestovat do Egypta sama nebo s kamarádkou, musíte počítat s dotíravostí místních mužů. Egypťané mají podle zásad islámu zakázána koketovat s cizí ženou, ale žena s cizí země je pro ně ideální možností jak tato pravidla obejít. V takovém případě dělejte, že je neslyšíte ani nevidíte jděte pryč.

Mějte tedy na paměti, že egypt je zamí s islámskou tradicí a proto se vyhněte minisukním a výrazným výstřihům.

Slevy pro studenty

Egypt nabízí velkou spoustu slev pro studenty, a to při především pro vstup do muzeí, památek a dokonce i některé egyptské hotely. Na slevu je třeba se vždy dotázat, protože jen zřídka kdy bývá uveřejněna.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky

4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo

Tel.: 00202 3 7485531 , Fax: 00202 3 7485892, Email: cairo (at) embassy.mzv.cz

Hasiči: 125 (v Alexandrii 120)

Policie: 122

Ambulance: 123

Turistická policie: 126