Brunej

Jméno státu: Negara Brunei Darussalam/Sultanát Brunej/Brunei

Hlavní město: Bandar Seri Begavan

Politický stav: sultanát

Počet obyvatel: 370 000

Rozloha: 5 765 km2

Nejvyšší bod: Bukit Pagon (1850 m n. m.)

Umístění: rozprostírá se na severozápadní části ostrova Borneo v Jihočínském moři

Úřední jazyk: malajština

Národnostní složení: Malajci (65%), Číňané (19%), Dajakové (13%)

Mezinárodní organizace: OSN, Commonwealth, ASEAN, APEC

Měna: brunejský dolar (ringgit, BND) = 100 centů (senů)

Časové pásmo: +8

Sultanát Brunej, nebo zkráceně pouze Brunej, je jednou z velmi bohatých ropných zemí a patří k nejstarším, stále vládnoucím monarchiím světa. Území státu Brunej zabírá severozápad exotického ostrova Borneo, v jihovýchodní Asii. Vyjma pobřeží Jihočínského moře sousedí sultanát Brunej jenom s Malajsií.

Současná brunejská vládnoucí dynastie je na trůně již od roku 1368. Území exotické Bruneje bylo okupováno po staletí. Na konci 16. století byla země obsazena Španěly, ve století 17. do Bruneje pronikli Britové a za druhé světové války (1941-45) bylo území sultanátu Brunej okupaváno Japonskem. Po skončení druhé světové války bylo území „vráceno“ Británii, dne 12.9.1959 vstoupila v zemi v platnost nová ústava a Brunej získala vlastní samosprávu a v roce 1984 se stát Brunej stál naprosto nezávislým.

Brunej se rozdělena na bohatší a větší západní a chudší východní Brunej a dále se pak dělí na 4 distrikty. V zemi jsou velice patrné nepoměry mezi východní a západní částí a z turistického hlediska především v kvalitě a hustotě místní infrastruktury. Při pobřeží, které je turisticky nejvýznamnější jsou cesty a silnice mezi městy kvalitní. Ve vnitrozemí cesty takřka nejsou a veškeré zboží i lidi jsou přepravováni po řece.

Brunej je velmi bohatým státem, a to hlavně díky těžbě ropy a zemního plynu. Roku 1994 byly místní zásoby ropy asi 180 miliónů tun. Zásoby ropy se však zmenšují a Brunej má v současnosti zásoby ropy do roku 2015.

Zemědělství je v zemi naprosto bezvýznamné a hlavními produkty je zelenina, rýže, ovoce, kokosové ořechy, kaučuk a pepř.

Exotický a tajemně mystický stát Brunej se rozkládá v rovníkovém klimatickém pásu s charakteristicky vysokými teplotami a krátkými, ale častými přeháňkami. Průměrné denní teploty se v Bruneji pohybují okolo 29°C s průměrnými ročními srážkami 2500 mm.

Díky ohromnému množství nerostného bohatství má stát i velmi silné sociální zázemí. Vládnoucí sultán vydal nařízení, že žádný obyvatel sultanátu nemusí platit daně a zdarma je školství i zdravotnictví. Sultanát Brunej je členem Sdružení národů jihovýchodní Asie.