Havaj

Země: Havajské ostrovy – State of Hawaii (USA)
Přezdívka: The Aloha State
Kontinent: Amerika
Největší město: Honolulu|
Připojen k USA: 1959
Celková rozloha: 28 337 km2 (43.stát USA)
Rozloha pevniny: 16 649 km2
Vodní plochy: 11 672 km2
Časové pásmo: – 10 UTC
Počet obyvatel: 1 211 537 (2000)
Ekonomika a průmysl: cestovní ruch, potravinářský průmysl, vojenský průmysl, finanční služby
Přírodní zajímavosti: národní parky, Havajské vulkány (Hawaii) a Haleakala na ostrově Maui, sopky Manua Kea a Manua Loa.
Historický název: Sandwichovy ostrovy

Havajské ostrovy se rozkládají asi 3800 km od jihozápadního pobřeží Kalifornie, v Tichém oceánu a jsou 50. spolkovým státem USA. Hlavním městem Havaje je překrásné a slavné Honolulu. Havaj je nejneobvyklejším, velice exotickým a zároveň nejodlehlejším státem USA, který je tvořen řetězcem hornatých ostrůvků vulkanického původu. Tento asi nejmalebnější stát USA je pojmenován podle největšího z ostrovů, které tento malebný státeček tvoří – ostrova Hawaii.

Většina obyvatel Havajských ostrovů vyznává křesťanství. Největší zastoupení zde má římskokatolická církev a na druhém místě protestanté.

Havaj je známá tradiční výrobou třtinového cukru a jako významný producent ananasů. Největším bohatstvím havajských ostrovů je místní okouzlující exotická příroda. Havaj má ideální klimatické podmínky s velmi dlouhým slunečním svitem a velice příjemnými větry snižujícími tropické teploty. Místní návětrné svahy vrchů a hor jsou vystaveny vysokému množství srážek, které dodávají dostatek vláhy pro husté pralesy a vláha která se nevsákne do půdy vytváří četné vodopády. Na Havaji je řada činných vulkánů s výraznými projevy sopečné činnosti.

Havajské ostrovy jsou oblíbenou a velice exotickou turistickou destinací, kterou ročně navštíví až 7 milionů turistů.

Havajským patronem jsou blahoslavený Jozef de Veuster, který je známý též jako otec Damien nebo Otec malomocných. Otec Damien byl belgický katolický misionář, který na Havaji působil v letech 1864-1889 a usilovně se soustředil na práci s nakaženými lidmi – malomocnými. Otec Damien byl po sléze taktéž touto chorobou sazažen a zemřel.

Blahoslavený Jozef de Veuster je největší a nejváženější osobností dějin Havajských ostrovů. Jeho sochy, které jsou vyvedeny v nadživotní velikosti se nacházejí před sídlem vlády Havaje, ale najdete je i před Kapitolem ve Washingtonu.

Historie

Prvními obyvateli Havajských ostrovů byli před více jak tisíci lety Polynésané. Odborníci se domnívají, že první civilizace sem připluly již okolo roku 300 našeho letopočtu ze soustroví Markézy.

Prakticky až do konce 18. stol. byla Havaj izolována od pevninského světa, vedená společností náčelníků a šamanů. Místní obyvatelstvo se řídilo společensko-náboženským systémem, nazývaným kapu.

Roku 1778 objevil Havajské ostrovy evropský mořeplavec a objevitel James Cook, který jim dal jméno Sandwichovy ostrovy. Po té co připlul James Cook na Havaj, byl milé přivítán místním kmenem. Posléze abdikován náčelníkem Havajských ostrovů. V průběhu mocenských bojů o volnou půdu, proti kterým se James Cook postavil, byl zabit. Havajské ostrovy byly poprvé sjednoceny okolo roku 1795, pod vládou náčelníka Kamehamehy I. Roku 1851 jeho nástupce Kamehameha III. předal Havajské ostrovy pod ochranu Spojených států.

Vliv Ameriky na Havaj stále rostl a roku 1900 se ostrovy staly novým americkým teritoriem. Na dnes již velice slavném strově Oahu, poblíž města Honolulu byla zbudována obrovská námořní základna Pearl Harbor (Perlový přístav), na kterou roku 1941 zautočilo japonského letectvo a odstartovalo tak vstup USA do 2. světové války. V tomto období již byly Havajské ostrovy natolik americké, že jejich připojení 21. srpna roku 1959 k USA, jako 50. státu Unie bylo pouhou formalitou.

Správný český název je Havajské souostroví neboli Havaj a slovem Havaj se rozumí jméno státu USA i největšího celého ostrova souostroví. Jméno tohoto exotického souostroví, ale i samotného velkého ostrova, v angličtině zní Hawaii (Hawai’i).