http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Amerika - Karibské moře - Karibské moře - Caribbean Sea Nadřazený celek: Atlantský oceán Sousedé: Mexický záliv Světadíl: Severní Amerika a Jižní Amerika. Rozkládá se v západní části Atlantiku, při východním pobřeží Severní a Jižní Ameriky. Rozloha: 2 754 200 km2 Průměrná hloubka: 2 647 metrů Nejhlubší místo: Kajmanský příkop - 7 686 metrů Nejznámější státy: Venezuela, Panama, Kolumbie, Nikaragua, Honduras, Guatemala, Belize, Mexiko, Kostarika, Jamajka, Haiti, Dominikánská republika, Kuba, Portoriko, Barbados, Grenada, Martinik, Svatý Vincenc a Grenadiny, Trinidad a Tobago, Dominika, Guadeloupe Nejznámější ostrovy: Bahamské ostrovy, Kuba, Portoriko, Kajmanské ostrovy, Hispaniola, Tobago, Montserrat. Karibské moře, nebo také Karibik, je součástí západní části Atlantského oceánu. Karibik se nachází v tropické části Ameriky na jihovýchodě od MexickéhoCelý clánek Karibské moře
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Nikaragua

Geografie

Nikaragua je malebný exotický stát v severní oblasti Střední Ameriky. Tento nejrozlehlejší stát střední Ameriky se rozkládá mezi na severu ležícím Hondurasem a na jihu s Kostarikou. Její břehy omývá na východě Karibské moře a na západě Pacifik (Tichý oceán).


Středem Nikaragui prochází pohoří Kordillery s četnými sopkami. Nejvyšším bodem nikaragui je vrchol Mogotón (2438 m.n.m.), který vystává v sopečném pohoří Cordillera Isabella na severu země. Na jihozapadě se rozkládají jezera Nikaragua, které je se svými 8430km2 rozlohy třetím největším jezerem Latinské Ameriky a kousek severněji druhé velké jezero - Managua (1134 km2). Za těmito jezery je pásmo asi 40 sopek z nichž některé jsou stále aktivní a proto celá tato oblast trpí častými zemětřeseními.

Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch krajiny pomalu svažuje až k bažinaté nížině u pobřeží Moskytů s porosty mangrovů. Díky těmto mangrovým lesům leží většina území státu u pobřeží Atlantického oceánu nebo podél řek San Juan, Coco či Río Grande.

Podnebí je zde tropicky vlhké a díky tomu je zdejší příroda velice bohatá na místní flóru. Východ Nikaragui pokrývají rozsáhlé deštné pralesy.Státní zřízení: republika v čele s prezidentem - Daniel Ortega(od 10. ledna 2007)
Hlavní město: Managua (1 100 000 obyvatel)
Rozloha: 129 494 km2 z toho 7 % zabírají vodní plochy
Nejvyšší hora: Mogotón se svými 2 438 metry nad hladinou moře
Počet obyvatelstva: 5,7 mil. obyvatel(2007)
Hustota obyvatel: 43 obyvatel/km2
Časové pásmo: -6hod.
Úřední jazyk: španělština
Měna: nikaragujská córdoba (NIO)
Rasové a národnostní složení: mestiço (69%), běloši (14%), černoši (9%), - jiné - Indiáni, mulati, zambie (8%)
Náboženství: římskokatolické (89%), evangelické (5%), kmenové náboženství (6%) urbanizace: 62,9%
Gramotnost: 65,7%


Zvětšit mapu

Historie

Nikaragua byla špaňelskou kolonií a to až do 15. září 1821, kdy vyhlásila samostatnot. O rok později si nově vzniklý stát podrobilo Mexiko a mezi roky 1823-1839 bylo území Nikaragui součástí Spojených středoamerických provincií.

V roce 1979 došlo v Nikaragui k politickému převratu. Byl svržen diktátorský režim a moci se chopili Sandinisté - bohužel také jako diktátoři. Nikaragua je 2. nejchudší země amerického kontinentu a hned po nejchudší Haiti.


Hospodářství

Nikaragua má ohromné zásoby zlata, stříbra a mědi, které tvoří největší podíl na celkové ekonomice. Další příjmy Nikaragui pocházejí ze zpracování polních plodín jako je káva, bavlna, banány a cukrová třtina.


Zajímavosti
Jezero Nicaragua je 3. největší jezero v Latinské Americe. Jezero Nikaragua bylo kdysi dokonce propojené s oceánem, ale díky tektonickým procesům se zde vytvořilo nové pohoří a tak se jezero Nikaragua oddělilo od oceánu. Na jezeře se nachází 365 malých ostrůvků tzv.Las Isletas a dokonce i několik vulkanických ostrovů (např. Ometepe). Do dnes zde žijí unikátní sladkovodní žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky a vyvinuli se v nový endemický druh.


Zvětšit mapu

Rivas je jedno z nejzajímavějších turistických míst, ve kterém první indiánské kmeny založili své osady.
Masaya je ohromný vulkánový komplex, který se skládá z Kalder a kráterů.
Bohužel i dnes je v Nikaragui 1 ze 3 dětí stíháno chronickou podvýživou a 20% z celkové dětské populace trpí těžkou formou podvýživy!
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Střední Amerika, Nikaragua, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, exotických destinací


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Nikaragua ::


:: Nikaragua-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Střední Amerika,Nikaragua,Nikaragua na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky