http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Střední - Nikaragua - Geografie

Nikaragua je malebný exotický stát v severní oblasti Střední Ameriky. Tento nejrozlehlejší stát střední Ameriky se rozkládá mezi na severu ležícím Hondurasem a na jihu s Kostarikou. Její břehy omývá na východě Karibské moře a na západě Pacifik (Tichý oceán).

Celý clánek Nikaragua
Last minute zájezdy Last Minute Turecko Last Minute Řecko

Kostarika

Název země Costa Rica(Kostarika) znamená v doslovném překladu "bohaté pobřeží".

Exotická Kostarika bývá často a oprávněně nazývá Švýcarskem Střední Ameriky a je bezesporu jedním z posledních rájů na zemi. Nabízí téměř čtyřtísícové hory, nedotčené tropické pralesy, pobřeží dvou oceánů s nekonečně dlouhými a širokými písečnými plážemi, které lemují exotické kokosové pralesy.Státní zřízení: republika v čele s prezidentem Abel Pacheco (od 8. května 2002)
Správní členění: 7 provincií
Celková rozloha: 51 100km2 z toho 1% vodní plochy
Hlavní město: San José (324 000 obyvatel)
Počet obyvatel: 4 016 173 (2005)
Hustota obyvatel: 79 obyvatel/km2 - největší hustota obyvatel je zaznamenána v okolí hlavního města Kostariky San Jose.
Časové pásmo: -6 hodin
Jiná významnější sídla: Alajuela (cca 180 000 obyv.), Cartago (cca 120 000 obyv.), Puntarenas (cca 99 250 obyv.), Limón (cca 69 300 obyv.)
Nejvyšší bod: Chirripó Grande s 3810 metry nad hladinou moře
Nejvýznamné řeky: San Juan, San Carlos a Tempisque
Jazyk: španělština (úřední), angličtina
Měna: kostarický colón (CRC)
Rasové a národnostní složení: běloši a kreoli (87%), mestiço (7%), černoši a mulati (3%), aziati (2%), Indiáni (1%)
Náboženství: římskokatolické (89%), evangelické (8%), jiné (3%)
Urbanizace: 49,7%
Gramotnost: 95%
Geografie

Kostarika (Costa Rica nebo španělsky República de Costa Rica) je stát v severní části Střední Ameriky. Rozkládá se mezi exotickou Nikaraguou a malebnou Panamou. Na západě omývá břehy Kostariky Tichý oceán a na východě tyrkysové moře Karibiku. Kostarice náleží také kouzelný exotický Kokosový ostrov a oblast Chira v Tichém oceánu.

Takřka celé území státu Kostarika zabírají tři sopečná pohoří, která se souvisle táhnou od severozápadu k jihovýchodu skrz celé území této malebné země. Toto pohoří, které vyznačuje celkový ráz Kostariky se jmenuje Cordillera. Centralní oblast masivu Cordillera ukrývá 7 činných sopek, jakými jsou např: Irazú s 3452 metry nad mořem, Poás(2760 m.n.m.) nebo vulkán Oros(1541 m.n.m.). Mezi těmito aktivními vulkány se v nadmořské výšce 1200 metrů rozkládá pánevní plošina - centrální údolí zvané Meseta. Na této plošině žije většina obyvatelstva Kostariky. Nejvyšší horou Kostariky je 3 820 metrů nad moře čnící hora Chirripó. Větší část nížin V okolí oceánu s
e rozkládají většinou nížiny, které jsou pokryty rozsáhlými mokřinami a bažinami.

Více jak třetina území Kostariky je pokryta deštnými pralesy a 10% území dnes náleží chráněným územím a národním parkům.
Zvětšit mapu

Historie

Poprvé byla Kostarika prozkoumána španělskými objeviteli v na počátku 16. století a kolonizace španělskými objeviteli se uskutečnila již v roce 1563. Od tohoto roku byla Korsika až do začátku století 19.tého součástí Guatemaly. Později byl tento pohádkový exotický stát jistou dobu i součástí Mexického císařství. V první polovině 19. století se Kostarika spolu s ostatními státy tehdejší španělské kolonie sjednotila v Unii středoamerických států. Roku 1821 vyhlásila Kostarika nezávislost a o pár let později roku 1838 také absolutní samostatnost.

Kostarika je míru milovným státem a dokazuje to i zkutečnost, že zde proběhla pouze jediná občanská válka (roku 1948). Tato válka trvala pouhé dva měsíce a jejím důsledkem bylo rozpuštění Korsické armády, která byla následovana změnou ústavy. Tato změna, která je platná od roku 1949, zakázuje vytvořit státu armádu...

Na Kostarice je od počátku 19. století u moci demokratická vláda. Platí zde zákon, že každý muž a žena musí jít v 18. letech svého života k volbám.


Hospodářství

Kostarika byla první středoamerickou zemí, která začala ve velkém vyvážet banány a kávu do světa. Tyto plodiny jsou dnešních dob důležitým exportním zbožím a velkým zdrojem financí.

Tato roomantická republika vlastní velká ložiska bauxitu, síry a rud železa. Tyto surovina však nejsou tolik využívány jako těžba zlata nebo stříbra. Hornatý terén Kostarické krajiny poskytuje vynikající podmínky pro tvorbu vodních elektráren.

Malebná horská krajina, která je rozložena po celém území Kostariky láká turisty, kteří se začínají stávat důležitou složkou místní ekonomiky.


Památky, národní parky a zajímavosti
La Amistad International je národní park a zároveň největší chráněná oblast Kostariky. Nachází se zde naádherná tropická vegetace a velké množství úžasně barevných ptáků a motýlů. Národní park La Amistad International je vyhledávanou destinací turistického ruchu a tvoří velkou část příjmů Kostariky.
Tortuguero je nádherný národní park, který se rozkládá v pohádkově malebné oblasti vodních kanálů a pralesa. Nachází se zde velké množství exotických zvířat a obávaných krokodýlů.
Monteverde je národní park, který je plný závěsných lan a lávek.
Oblast Barra Del Colorado je největší chráněná rezervace s divoce žijící zvěří v republice o celkové rozloze 92 000 ha.


Zvětšit mapu

Jezero Arenal je největším jezerem Kostariky a slouží jako zásobárna pitné vody. Voda v jezeře je též hnacím motorem pro místní vodní elektrárnu.
Grecia je pozoruhodný železný kostel.
Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Střední Amerika, Kostarika, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace, exotických destinací


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Kostarika ::


:: Kostarika-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Střední Amerika,Kostarika,Kostarika na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky