http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Borneo - Borneo-Brunej - Jméno státu: Negara Brunei Darussalam/Sultanát Brunej/Brunei Hlavní město: Bandar Seri Begavan Politický stav: sultanát Počet obyvatel: 370 000 Rozloha: 5 765 km2 Nejvyšší bod: Bukit Pagon (1850 m n. m.) Umístění: rozprostírá se na severozápadní části ostrova Borneo v Jihočínském moři Úřední jazyk: malajština Národnostní složení: Malajci (65%), Číňané (19%), Dajakové (13%) Mezinárodní organizace: OSN, Commonwealth, ASEAN, APEC Měna: brunejský dolar (ringgit, BND) = 100 centů (senů) Časové pásmo: +8

Sultanát Brunej, nebo zkráceně pouze Brunej, je jednou z velmi bohatých ropných zemí a patří k nejstarším, stále vládnoucím monarchiím světa. Území státu Brunej zabírá severozápad exotického ostrova Borneo, v jihovýchodní Asii. Vyjma pobřeží Jihočínského moře sousedCelý clánek Borneo-Brunej


Borneo

Borneo je třetím největším ostrovem na světě a je jediným ostrovem na Zeměkouli o který se dělí tři státy. O území ostrova Borneo se dělí státy Indonésie, Malajsie a sultanátu Brunej. Celý ostrov je protkán pavučinou řek, které slouží jako spojnice mezi pobřežím a vnitrozemím, ve kterém žíjí příslušníci různých kmenů. Jih a střed ostrova patří Indonésii, Malajsie zabírá sever spolu se státem Brunej, kterému náleží pouze malá část severního pobřeží.

Ostrov Borneo je i přes vysoké těžební limity stále poměrně zalesněn a to převážně mangrovovým a deštným pralesem, který poskytuje příbytek a útočiště mnoha živočišným a rostlinným druhům.

O ostrově Borneo lze bez předsudků říci, že jde o vůbec nejkrásnější ostrov ve východní části Malajsie. Borneo představuje malý ráj na zemi, který nabízí nádherné romantické pláže s jemným bělostným pískem, odpočinek ve stínu palem, tropickou džungli plnou úchvatných vodopádů a jedinečné fauny a flóry.Kultura ostrova Borneo - Lovci lebek - Dayakové

Ještě v minulém století bylo na ostrově pro místní kmeny Ibanů hlavním měřítkem velikost jejich sbírky očištěných a vyuzených hlav příslušníků jiného kmene. Tento obřad a následné vystavení lebky před příbytkem mělo dvě duchovní poslání. V první řadě měla lebka symbolizovat mužství daného člena kmene a za druhé měla lebka poskytovat magickou sílu a chránit dům a jeho obyvatele.

Známé a pro Borneo typické jsou Dayacké domy, které jsou typické nejen svou konstrukcí, kdy je dům postaven na kůlech u břehů řek, ale také tím že v nich žije až dvacet rodin.


Zajímavosti

Název Borneo je původně holandský a pochází z období nizozemské koloniální nadvlády. Ostrov je v Evropě a Americe znám pod názvem Borneo, ale Indonéský název je Kalimantan. Tento název pro ostrov je používán i v Malajsii.

Na Borneu může návštěvník na vlastní oči poznat jednou z nejpestřejší přírody na světě, protože místní deštné pralesy poskytují útočiště pro širokou škálu zvířat a rostlin. V Sepiloku se nachází světově známé orangutaní centrum, ve kterém se návštěvník může dostat do těsného kontaktu s tímto primátem. Ostrov je skutečně velmi bohatý na faunu a proto se zde návštěvník může setkat např. s krokodýly, již zmíněnými orangutany, makaky, leopardy a nesčetným množstvím rozmanitých druhů ptactva.

Na ostrově se též nachází nejvyšší hora jihovýchodní Asie - Mt. Kinabalu, která sahá do výšky 4.095 metrů nad mořem.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Borneo, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Borneo Dovolená-info ::


:: Borneo ::


:: Borneo-Brunej ::


:: Borneo-Indonésie ::


:: Borneo-Malajsie ::


:: Borneo-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Borneo,Borneo na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky