http://www.dovolenaexotika.cz - hlavní strana
Borneo - Borneo Dovolená-info - Ostrov Borneo je svou rozlohou třetím největším ostrovem na světě a nachází se v centru jihovýchodní Asie. Na tomto malebném exotickém ostrově je světově unikátní jeho dělení mezi tři státy, které není nikde jinde na světě. O Berneo se dělí Indonésie, Malajsie a stát Brunej. Pro indonésany je Borneo známo jako ostrov "Kalimantan", ale většina světa ho zná jako Borneo. Pokud tedy hledáte indonéskou část ostrova Borneo, použijte pro hledání spíše výraz Kalimantan. Brunej je nejbohatším státem, který má svá území na ostrově Borneo-Kalimantan.Celý clánek Borneo Dovolená-info

Borneo-Brunej

Jméno státu: Negara Brunei Darussalam/Sultanát Brunej/Brunei
Hlavní město: Bandar Seri Begavan
Politický stav: sultanát
Počet obyvatel: 370 000
Rozloha: 5 765 km2
Nejvyšší bod: Bukit Pagon (1850 m n. m.)
Umístění: rozprostírá se na severozápadní části ostrova Borneo v Jihočínském moři
Úřední jazyk: malajština
Národnostní složení: Malajci (65%), Číňané (19%), Dajakové (13%)
Mezinárodní organizace: OSN, Commonwealth, ASEAN, APEC
Měna: brunejský dolar (ringgit, BND) = 100 centů (senů)
Časové pásmo: +8

Sultanát Brunej, nebo zkráceně pouze Brunej, je jednou z velmi bohatých ropných zemí a patří k nejstarším, stále vládnoucím monarchiím světa. Území státu Brunej zabírá severozápad exotického ostrova Borneo, v jihovýchodní Asii. Vyjma pobřeží Jihočínského moře sousedí sultanát Brunej jenom s Malajsií.

Současná brunejská vládnoucí dynastie je na trůně již od roku 1368. Území exotické Bruneje bylo okupováno po staletí. Na konci 16. století byla země obsazena Španěly, ve století 17. do Bruneje pronikli Britové a za druhé světové války (1941-45) bylo území sultanátu Brunej okupaváno Japonskem. Po skončení druhé světové války bylo území "vráceno" Británii, dne 12.9.1959 vstoupila v zemi v platnost nová ústava a Brunej získala vlastní samosprávu a v roce 1984 se stát Brunej stál naprosto nezávislým.

Brunej se rozdělena na bohatší a větší západní a chudší východní Brunej a dále se pak dělí na 4 distrikty. V zemi jsou velice patrné nepoměry mezi východní a západní částí a z turistického hlediska především v kvalitě a hustotě místní infrastruktury. Při pobřeží, které je turisticky nejvýznamnější jsou cesty a silnice mezi městy kvalitní. Ve vnitrozemí cesty takřka nejsou a veškeré zboží i lidi jsou přepravováni po řece.


Brunej je velmi bohatým státem, a to hlavně díky těžbě ropy a zemního plynu. Roku 1994 byly místní zásoby ropy asi 180 miliónů tun. Zásoby ropy se však zmenšují a Brunej má v současnosti zásoby ropy do roku 2015.

Zemědělství je v zemi naprosto bezvýznamné a hlavními produkty je zelenina, rýže, ovoce, kokosové ořechy, kaučuk a pepř.


Exotický a tajemně mystický stát Brunej se rozkládá v rovníkovém klimatickém pásu s charakteristicky vysokými teplotami a krátkými, ale častými přeháňkami. Průměrné denní teploty se v Bruneji pohybují okolo 29°C s průměrnými ročními srážkami 2500 mm.


Díky ohromnému množství nerostného bohatství má stát i velmi silné sociální zázemí. Vládnoucí sultán vydal nařízení, že žádný obyvatel sultanátu nemusí platit daně a zdarma je školství i zdravotnictví. Sultanát Brunej je členem Sdružení národů jihovýchodní Asie.


Komentář


Jméno


Anti-spam kod

CAPTCHA Image


Klíčová slova této kategorie: Borneo, Exotická dovolená, exotika, exotiku, zážitky, země, destinace


Hledat dovolenou


O úroveň výš

:: Borneo Dovolená-info ::


:: Borneo ::


:: Borneo-Brunej ::


:: Borneo-Indonésie ::


:: Borneo-Malajsie ::


:: Borneo-počasí ::
Novinky

...

Vybrané foto

Borneo,Borneo-Brunej na DovolenaExotika.cz - dovolená v exotických zemích levně a bez rizika - ukázky fotek
Akční zájezdy

Letenky